Pēdējā laikā mārketinga un sabiedrisko attiecību profesionāļu aprindās ir aktualizējies jautājums - vai vajadzētu atklāt, ja savā darbā izmantojam mākslīgā intelekta (MI) rīkus? No daudziem kolēģiem ir nācies dzirdēt, ka MI mazina uzticību mūsu radošumam, apšauba sabiedrisko attiecību speciālista kompetenci vai pat mazina komunikācijas autentiskumu. Ņemot vērā, ka MI ir manas ikdienas neatņemama sastāvdaļa un jau vairākus gadus es ik mēnesi tērēju ap simts eiro dažādu MI rīku testēšanai, es tam negribētu piekrist.
Manuprāt, no mākslīgā intelekta rīku izmantošanas ne tikai nav jākaunās, bet tieši otrādi - aicinu jebkuru nozares kolēģi, kas tos vēl neizmanto, sākt un pašam pārliecināties, cik apbrīnojams katalizators radošumam un efektivitātei tie ir. Atklāta un godīga MI lietošana liecina par mūsu spēju pielāgoties nozares tendencēm un vēlmi nodrošināt mūsu uzņēmumam vai klientiem labākus rezultātus ātrāk nekā jebkad iepriekš.

Strādājot nozarē jau vairāk nekā 20 gadus, esmu pieredzējusi, kā tehnoloģijas ir to vairākkārt revolucionizējušas – sākot ar sociālo mediju uzplaukumu līdz programmatiskās reklāmas laikmetam. Tagad ir laiks MI uzvaras gājienam. Šajā blogā nolēmu apkopot iemeslus, kādēļ pretēji daudzu nozares kolēģu viedoklim uzskatu, ka MI mūsu darbam piešķir vēl lielāku ietekmi, nevis to samazina.
Ietaupa laiku uz informācijas atlasi un analīzi
Lielākais MI ieguvums ir spēja paveikt laikietilpīgus uzdevumus, kas saistīti ar informācijas atlasi, ļaujot profesionāļiem vairāk koncentrēties uz stratēģiju un radošām idejām. MI te nebūt nav mūsu konkurents, bet gan sabiedrotais. Tas, vismaz pašlaik, nav spējīgs pilnībā izdarīt lietas mūsu vietā - tam nepiemīt veselais saprāts, kritiskā domāšana, intuīcija, tas nespēj stratēģiski "pārredzēt laukumu". Tas rīkojas tikai viņa rīcībā esošā datu apjoma un uzdotā uzdevuma ietvaros. Tāpēc tas, piemēram, saldējuma zīmolam var ieteikt izvērst plašu reklāmas kampaņu ziemā, ja tam par vienīgo informācijas avotu iedod konkurentu reklāmas aktivitāti gada griezumā. Bet mārketinga un reklāmas speciālistu veselais saprāts šādu ideju diez vai liks realizēt.
Taču gadījumā, ja mēs sniedzam MI pietiekamu informāciju un precīzas veicamā uzdevuma vadlīnijas, saņemtais rezultāts visbiežāk neliks vīlties. Savukārt mums kā speciālistiem tas būs kā dimants jānoslīpē līdz pilnībai, kritiski pieejot informācijas pārbaudei un veicot stratēģiskas korekcijas.
2. Satura radīšana
Vai es kā sabiedrisko attiecību speciālists spēju uzrakstīt labu preses relīzes, viedokļa rakstu, sociālo mediju ierakstu vai vienkārši izsmeļošu atbildes e-pastu uz kolēģa jautājumu? Protams. Vai tas būs ātrāk, nekā izmantojot MI rīkus? 99% gadījumu - nē. Mākslīgā intelekta rīki spēj ģenerēt šos rakstus, e-pastus vai sociālo mediju ierakstus daudz ātrāk, nekā es tos varētu izveidot no nulles. Tālāk jau man ir nepieciešams tos pielāgot un noslīpēt. Laiks sabiedriskajās attiecībās tik bieži nav mūsu sabiedrotais, vai ne? Kādēļ gan neizmantot iespējas gūt par to nedaudz lielāku kontroli.
3. Automatizācija rutīnas procesos
Automatizējot uzdevumus, MI palīdz optimizēt ikdienas darbus un dod iespējas vairāk laika ieguldīt radošos un stratēģiskos projektos. Gada garumā uzņēmumā biju viens no MI čempioniem, kas testēja MS Copilot 365 iespējas. Un varu droši teikt, ka šis rīks man ļāva ietaupīt vismaz 40% laika, ko ikdienā biju tērējusi tādām ikdienas rutīnas aktivitātēm kā sapulču piezīmju apkopošana, atbildes uz e-pastiem, dokumentu meklēšana, sekošana darbu progresam un statusam u.tml.
4. Iespēja “izkāpt no rāmīša”
MI man palīdz pārvarēt radošos "strupceļus". Tas ir īpaši aktuāli nozares kolēģiem, kas strādā uzņēmumos, jo viņiem ir daudz lielākas iespējas ar laiku nonākt pašu nejauši radītajos “rāmīšos”. Mums nereti šķiet, ka mēs savu mērķauditoriju pārzinām labāk, savu nozari zinām no A līdz Z, mums nav vajadzīgs vai nav pieejams padoms no malas. Pēdējā gada laikā esmu samērā bieži piedzīvojumi situācijas, kad MI rīku sniegtās atbildes man dod pavisam jaunu perspektīvu uz iepriekš šķietami visiem zināmu patiesību, tas raisīja idejas, veicināja jaunu pieeju radīšanu.
Ja izlasīji līdz šai vietai, un arī tev ir radusies vēlme sākt praktizēt savā darbā MI rīkus, te ir daži padomi no manas pieredzes:
Sāc ar mazumiņu un attīsties - sāc ar viena rīka testēšanu. Un tad eksperimentē, eksperimentē un vēlreiz eksperimentē. Gan ar šim vienam rīkam dotajiem uzdevumiem (piemēram, liec tam sagatavot atbildi uz e-pastu vai veikt kādas Excel tabulas datu analīzi), gan pētot, kādi jauni rīki ir pieejami un kādas ir to sniegtās iespējas. Labā ziņa - lielākā daļa MI rīku piedāvā bezmaksas izmēģinājuma periodu, kura laikā pārbaudīt, vai tev šis rīks ir piemērots un tā maksas versijas vērts. Kur atrast informāciju par šiem rīkiem? Es sekoju AI ekspertiem un lapām LinkedIn, abonēju AI informatīvos epastus (piem., the AI report by Upscaile). Ja gribi ar kaut ko sākt, bet nezini ar ko, tad te ir rīki, kurus ikdienā izmantoju visbiežāk - ChatGPT, Copilot, Canva, Claude, Midjourney, Heygen.
Velti laiku pamatiemaņu apguvei. Prasme formulēt uzdevumus un pieprasījumus (prompt), sniegt pārskatāmu un konstruktīvu informāciju ir būtiskākie pieņemama rezultāta saņemšanai. Tāpat svarīgi trenēt savas informācijas analīzes prasmes - tev būs jānovērtē MI radītais saturs un jāpārbauda informācijas patiesums vai precizitāte.
Esi atklāts. Nekad neslēp no sava darba devēja, kolēģiem, klientiem MI izmantošanu, vienojies par to.
Izmanto MI atbildīgi. Pirms jebkādas informācijas nodošanas MI rīka rīcībā, pārliecinies, vai tas nodrošina datu aizsardzību.
Saglabā cilvēciskumu. MI spēj radīt saturu, bet tikai cilvēks var pievienot nianses, emocijas un autentiskumu, bez tā neiztikt. Tava pieredze joprojām ir neaizvietojama.
Rezumējot, manuprāt, MI nav drauds radošumam vai profesionalitātei – tas ir instruments, kas palīdz mums kļūt efektīvākiem, radošākiem un stratēģiskākiem. Un ko atbildētu tu, ja tev vaicātu, vai MI lietošana SA speciālistam būtu jāslēpj?
Kristīne Rasnača, LASAP biedre, Swedbank Latvija Zīmola daļas vadītāja
Comments