top of page
Search
Writer's pictureLASAP

Patriotisma nedēļā LASAP biedri tiekas ar iniciatīvas "Mana Latvija. Mana atbildība" autoriem un viesojas Kara muzejā

Trešdien, 2024. gada 13. novembrī, Latvijas Asociācijas sabiedrisko attiecību profesionāļiem (LASAP) biedri pulcējās uz īpašu Labās prakses pēcpusdienu Latvijas Kara muzejā, lai runātu par atbildību pret mūsu valsti un tās nākotni, tiekoties ar iniciatīvas "Mana Latvija. Mana atbildība" autoriem.


Pasākuma pirmajā daļā LASAP biedriem bija iespēja uzzināt iniciatīvas autoru ideju, kā radās vadmotīvs, kādi bija pirmie soļi, uzsākot publiskās aktivitātes 2024. gada pavasarī un turpinot tagad, rudenī, kad atzīmējam Latvijas dzimšanas dienu.


Otrajā daļā mums bija iespējaielūkoties topošās Kara muzeja ekspozīcijas “Gods Kalpot Latvijai!” dizaina un satura tapšanas procesā.


Šī tikšanās bija ne tikai vērtīga zināšanu apmaiņas un profesionālās izaugsmes pieredze, bet arī atgādinājums par to, cik daudz ikviens no mums var sniegt Latvijai.


Iniciatīvas “Mana Latvija. Mana atbildība” aizkulisēs

Šī iniciatīva, kas ir kļuvusi par vienu no veiksmīgākajiem sabiedrības iesaistes piemēriem Latvijā, ir veidota ar mērķi stiprināt indivīdu atbildības sajūtu par savu valsti. Kā norāda iniciatīvas koordinatore, LASAP kolēģe, Zemeesardzes virsniece Ieva Karlsberga, šīs iniciatīvas kodolā ir vēstījums, kas ir gan vienkāršs, gan personisks, vienlaikus uzrunājot katru cilvēku kā daļu no Latvijas nākotnes.

Zemessardzes pārstāvji Ieva Karlsberga un Valts Ernštreits. Foto: Santa Sinka


Iniciatīvas "Mana Latvija. Mana atbildība" mērķis ir atgādināt ikvienam Latvijas iedzīvotājam par viņa personisko lomu un rīcības nozīmi Latvijas stiprināšanā un labklājībā, ieguvusi plašu sabiedrības atbalstu — grafiskā zīme vairākās Latvijas pilsētās izmantota valsts svētku vides noformējumā un dažādu organizāciju komunikācijā un ar to sociālajos tīklos labprāt dalās Latvijas iedzīvotāji un uzņēmumi.

Vadmotīva "Mana Latvija. Mana atbildība" teksta autors ir valodnieks un dzejnieks Valts Ernštreits, bet grafiskās zīmes dizainu veidojis mākslinieks Krišs Salmanis - abi ir arī zemessargi.


Kā atzina viena no pasākuma dalībniecēm: “Iniciatīvas lielā veiksme ir tīrs un precīzs vēstījums, kas ir gan personisks, gan daudzslāņains. Tas ir vadmotīvs, kas skaidri izsaka visu būtisko un vienlaikus liek aizdomāties.”


Iniciatīvas autori dalījās pārdomās par to, kā radās vadmotīvs “Mana Latvija. Mana atbildība” un kā tas palīdzēja veidot iedzīvotājus iesaistošu kampaņu, kas nav saistīta ar ierobežotu laika posmu. Tieši šī ideja – par nepārtrauktu patriotisma un atbildības sajūtas audzēšanu – padara šo iniciatīvu par kaut ko vairāk nekā vienkāršu komunikācijas kampaņu.


Krišs Salmanis minējis, ka, domājot par vadmotīva teksta garumu un pieturzīmi starp tā daļām, viņš nonācis pie idejas par Latvijas karogu kā vienlīdzības zīmi jeb vārdu «ir», kas tekstu ļauj nolasīt kā «Mana Latvija ir mana atbildība», tādējādi atrisinot pieturzīmes lietojumu gan no gramatiskās, gan vizuālās puses. Savukārt trafaretiem raksturīgie burtu pārrāvumi rosina asociācijas ar militāro jomu. Lai zīmi varētu ērti lietot dažādos formātos, izveidoti dažādi varianti, kur teksts kārtots vienā, divās vai četrās rindās.


Ņemot vērā līdz šim plašo sabiedrības interesi par zīmes lietošanu, lai nodrošinātu tās atbilstošu lietošanu, grafiskā zīme ir iekļauta Latvijas Republikas Patentu valdes Preču zīmju reģistrā, un ikvienam pieejamas tās lietošanas vadlīnijas un jau iepriekš izstrādāti vizuālie materiāli.


“Iespēja dzirdēt autoru stāstu un ielūkoties iniciatīvas aizkulisēs ļāva labāk izprast, cik nozīmīga ir katra detaļa – no vadmotīva formulēšanas līdz vizuālajai komunikācijai,” uzsvēra kāds no LASAP kolēģiem.


Kara muzejs – dizaina valoda un vēstures saglabāšana

Pasākuma otrā daļa veltīta dizaina un komunikācijas spēkam, kas tiek izmantots, lai saglabātu un nodotu vēsturi. LASAP biedriem bija iespēja tikties ar Latvijas Kara muzeja dizaina komandu, kas šobrīd strādā pie ekspozīcijas “Gods Kalpot Latvijai!” veidošanas. Ekspozīcija, kuras atklāšana plānota nākamā gada sākumā, būs veltīta Nacionālo bruņoto spēku vēsturei un to lomai valsts drošībā un attīstībā.

Muzeja pārstāvji dalījās stāstos par to, kā dizaina valoda tiek izmantota, lai uzrunātu dažādas auditorijas. LASAP biedriem tika parādīta “aizskatuve” – no sākotnējām idejām un konceptiem līdz konkrētiem risinājumiem, kā apvienot vēstures saturu ar mūsdienīgu dizainu. Šī bija unikāla iespēja izprast, kā tiek veidotas spēcīgas izstādes, kas uzrunā emocionāli un intelektuāli.

“Muzeja dizaina valoda ir tilts starp pagātni un nākotni. Tā palīdz izcelt vēstures stāstus un padarīt tos aktuālus šodien,” atzina kāds no dalībniekiem.

Galvenās atziņas un iedvesma

Vakars bija piepildīts ar pārdomām un vērtīgām atziņām. Kā uzsvēra vairāki dalībnieki, šis pasākums lika aizdomāties gan par profesionālajiem jautājumiem, gan par katra cilvēka lomu Latvijas attīstībā.

“Rezultātā man bija ārkārtīgi vērtīgi uzzināt, kā tapa un veidojās iniciatīva. Tagad ar citām acīm skatīšos uz vizuālo informāciju ielās un reklāmās – ir izveidojies emocionāls fons,” dalījās kāda dalībniece.

Turklāt, dizaina komandas stāsts par ekspozīcijas “Gods Kalpot Latvijai!” tapšanu mudināja atzinīgi novērtēt to milzīgo darbu, kas ieguldīts, lai vēsturi pasniegtu saistošā un emocionāli uzrunājošā veidā. Kā izteicās viens no klātesošajiem: “Allaž ir vērtīgi redzēt procesa aizsākumu un pēc tam salīdzināt ar realizēto ekspozīciju. Tas padara pieredzi daudz pilnīgāku.”

Paldies par iedvesmojošu vakaru!

LASAP ir pateicīgi iniciatīvas “Mana Latvija. Mana atbildība” autoriem un Kara muzeja komandai par atklātajiem stāstiem un dalīšanos pieredzē. Šī tikšanās ne tikai papildināja biedru profesionālās zināšanas, bet arī sniedza dziļāku izpratni par to, kā katrs no mums var dot savu ieguldījumu Latvijas nākotnē.

“Mana sirds ir Latvija. Un šī vakardiena atgādināja, ka mana Latvija – tā ir mana atbildība, katru dienu,” rezumēja viens no pasākuma dalībniekiem.

LASAP turpina veidot pasākumus, kas iedvesmo un mudina profesionāļus sniegt savu ieguldījumu sabiedrībā. Šī patriotisma piepildītā pēcpusdiena bija kā atgādinājums, ka mūsu darbs un atbildība pret Latviju ir nepārtraukts process – tāds, kas veido mūsu valsts nākotni un stiprina tās pamatus.

Comments


bottom of page